RC4 ”Elektra” ETCS-utrustat
Inlandsbanans dotterbolag Inlandståg, som till skillnad från många tågoperatörer, har tillstånd att köra både gods- och persontrafik i hela Sverige har idag flera kunder som har transporter på Inlandsbanan men som har behov av att kunna utöka transporten vidare ut i Sverige. För att bättre kunna möta det ökande behovet av hållbara transporter på järnväg så har Inlandstågs RC4 Elektra i slutet av 2023 utrustats med det nya tågskyddssystemet ETCS (European Train control System) för att köra på ERTMS-sträckor.
Redan 2021 togs beslutet om investeringen som var kopplad till ett samarbete med Norra skog. Planen var att installationen skulle färdigställas under 2022 men på grund av att godkännandeprocessen för tillståndet för att montera utrustningen i lok-modellen RC4 tog längre tid än beräknat så blev det framskjutet.
El-loket skapar ökade transportmöjligheter på järnväg, även utanför den oelektrifierade Inlandsbanan. Investeringen i ETCS innebär att vårt logistikerbjudande nu blir ännu mer fullskaligt och skapar fler långsiktiga uppdrag framöver och skapar ytterligare en möjlighet att utveckla vår verksamhet. Inlandståg kan numera erbjuda en längre transport med järnväg på ett mer miljömässigt- och ekonomisk hållbart sätt till orter vi tidigare ej kunde trafikera på grund av outrustat lok.
OM ERTMS & ETCS
ERTMS (European Rail Traffic Management System) - är ett signalsystem för järnväg som EU har beslutat ska införas i medlemsländerna och utbyggnaden kommer att pågå till omkring 2035. Signalsystemet behövs för att styra och göra trafiken på järnvägen säker. Det består av två delar som hör ihop: en signalanläggning och ett tågskyddssystem. För att kunna erbjuda transporter till exempelvis Husum, massabruket som ligger längs Botniabanan som har ERTMS-systemet, krävs det idag att fordonen är utrustade med ETCS-fordonsutrustning.