I fokus
Här kan du läsa Inlandsbanans inlägg i debatten kring infrastruktur och regional utveckling.
En dag i Zorns fotspår
Mora, Inlandsbanans sydligaste punkt, vad händer där? Jag vill veta mer. Mitt intresse för konst och kultur fick bestämma resmål denna gång och jag hade hört mycket gott om Zorngården. Det berömda konstnärsparet Anders och Emma Zorns hem och museum i Dalarna som finns kvar och intakt sedan Emmas bortgång tidigt 1940-tal. Det ska jag utforska.
Jag startar min resa tidig morgon i Östersund där varma sommarvindar möter mitt ansikte samtidigt som tåget rullar in på centralstationen. Jag välkomnas glatt av tågvärden och gör mig direkt hemmastadd. En god kopp kaffe i handen gör mig sällskap medan jag spanar ut över grönskande åkrar, kohagar och en klarblå Lockne-sjö. Jag ser framemot min minisemester på egen hand, där jag själv får sätta agendan.
”En god kopp kaffe i handen gör mig sällskap medan jag spanar ut över grönskande åkrar, kohagar och en klarblå Lockne-sjö”
Landskapet är i full grönska, vatten, små tjärnar och vattentorn minner om en svunnen tid när banan anlades och ångloken stod för dragkraften. Vi åker över Billstaån i Hackås där utsikten är milsvid med Oviksfjällen som fond, det är vackert så hjärtat studsar till.
Tåget susar vidare och helt plötsligt har vi kommit till resans fikastopp i Fågelsjö, jag ser fram emot den berömda kanelbullen och att få sträcka på benen. Intill stationshuset står en ung man, tidsenligt klädd från Världsarvsgården ”Gammelgården – Bortom åa” som serverar oss ljuvliga kanelbullar. Jag slår mig ner en stund vid caféborden och spanar på andra resenärer och funderar över vilka äventyr de planerar för. Någon fotar tåget, en annan samtalar med lokföraren och ett utländskt par står med en karta, gissningsvis diskuterar de nästkommande resmål.
På tåget igen och någon timme bort uppenbarar sig det väldiga och majestätiska vattenfallet Storstupet. Tågvärden berättar att vi befinner oss hela 34 meter ovan vattenytan och flera plockar fram sina kameror och mobiltelefoner för att föreviga ögonblicket. Det pirrar till lite i magen när jag tittar nedåt fallet och ut över broräcket.
Vid lunchtid anländer vi till Mora och Dalarna. På min korta promenad från centralstationen till mitt boende Mora hotell och SPA för incheckning hinner jag skymta ett flertal sevärdheter och när jag ”går i mål” genom det berömda Vasaloppsmålet känner jag mig taggad.
Bara ett stenkast från hotellet ligger Zornmuseet och den tillhörande hemgården med ett mysigt café och trädgårdsmästeri. Miljön och trädgården är enastående och arkitekturen något utöver det vanliga. Jag inleder mitt besök med en guidat besök i paret Zorns hem, helt intakt och fungerande sedan makan Emma gick ur tiden 1942 då stora delar av egendomen donerades till den svenska staten. Guiden är otroligt kunnig och berättar med stor inlevelse om parets liv och vardag, trots att huset stått tomt så länge levandegörs rum efter rum under min vistelse. Jag kan direkt föreställa mig tjänstefolket i köket, alla stora middagar, kungliga besök och festligheter som en gång ägt rum. Förutom den pampiga arkitekturen finns här otroligt många spännande konstföremål att beskåda, tavlor, vävda tapeter, silver och möbler för att nämna några.
"Att det är ett av Sveriges mest omtyckta konstmuseer, det är det verkligen ingen tvekan om."
Med historien om parets liv och leverne i ryggen är det dags att titta närmare på konsten i museibyggnaden som ligger strax intill gården. I tre våningar beundrar jag Zorns iögonfallande porträtt, akvareller, oljemålningar, etsningar och foton. Jag förundras flera gånger över skickligheten, penseldragen och personen Anders Zorn som skapat alla dessa fantastiska verk. Att det är ett av Sveriges mest omtyckta konstmuseer, det är det verkligen ingen tvekan om.
Kvällen sänker sig och jag är en av de sista att lämna museibyggnaden innan stängning. När jag kommer ut i midsommarljuset och den ljumma kvällen kurrar magen till. Dags för middag och sedan ett välgörande besök på hotellets SPA känns som ett ypperligt sätt att avsluta och reflektera över min dag och mitt besök hemma hos Zorn. Kanske att jag plockar fram akvarellerna när jag kommer hem imorgon, som så länge legat och dammat hemma i byrålådan.
Läs mer om resmålet Mora här
/ Emma LEMON , Marknadskommunikatör Inlandsbanan